Zobacz

Organizacja Ślubów Plenerowych

Co Młoda Para powinna wiedzieć o ślubach plenerowych, jeśli marzy o filmie ślubnym w kinowym stylu?

Śluby plenerowe w Polsce zyskują na popularności. Wiele par oglądając filmy, inspiruje się przysięgą złożoną na plaży czy leśnej polanie. Jeśli Wy również marzycie o ślubie plenerowym jak ze srebrnego ekranu, musicie wiedzieć, jak go zaplanować i o czym pamiętać. I co najważniejsze, jak uchwycić magię plenerowego ślubu na filmie. Dla Was zebraliśmy te informacje w jednym miejscu. Na początek określcie rodzaj ceremonii. Maszerowanie w butach na obcasie przez leśne ścieżki może wydać się absurdalnym pomysłem. Przyznajcie jednak, że niezależnie od tego, czy jesteście fanami bladolicych wampirów, czy nie, scena ślubu w filmie „Zmierzch: Przed  świtem” zachwyca. I choć nie ma co marzyć o nieśmiertelności, takim ślubem w plenerze można się zainspirować. Zanim jednak zaczniecie organizować całe przedsięwzięcie, zdecydujcie, czy chcecie zawrzeć ślub cywilny, czy kościelny. Oba wymagają pozwolenia.

Ślub cywilny

Aby uzyskać zgodę na ślub cywilny w plenerze, należy zwrócić się do Urzędu Stanu Cywilnego w gminie, w której ma się odbyć ślub. Miejsce ceremonii musi spełnić dwa warunki, warunek zachowania powagi wydarzenia, warunek zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Niespełnienie powyższych warunków spowoduje odmowę udzielenia ślubu w wybranym przez Was miejscu.

Ślub kościelny

Zgodnie z zapisami Kodeksu Prawa Kanonicznego ślub powinien być zawarty w parafii, gdzie przynajmniej jedno z narzeczonych mieszka lub ma adres pobytu. Za zgodną biskupa lub proboszcza można zawrzeć małżeństwo w innej parafii. Jednak ślub powinien odbyć się w świątyni. Prośbę o ślub w plenerze należy złożyć do biskupa odpowiedniej archidiecezji i poprzeć ją mocnymi argumentami. Na odpowiedź możecie czekać nawet rok i nie ma gwarancji, że dostaniecie zgodę. Trzymajcie się wytycznych. Jeśli uzyskacie zgodę na ślub plenerowy, otrzymacie wytyczne odnośnie do tego, jak ma być przygotowane miejsce ceremonii. To ważne, aby je wypełnić.
Oprócz dekoracji i nagłośnienia pamiętajcie też o stole, na którym podpiszecie dokumenty, krzesłach dla Was i dla świadków, klęcznikach w przypadku ślubu kościelnego, miejscu do powieszenia godła lub krzyża. Zadbajcie też o to, żeby zabezpieczyć dokumenty przed wiatrem.

Ślub humanistyczny

Jeśli nie uzyskacie zgody na ślub plenerowy, nic straconego. Możecie zawrzeć ślub humanistyczny. To ceremonia świecka. Forma i tekst przysięgi zależy wyłącznie od pary młodej. Ceremonię prowadzi celebrans, który udziela ślubu. Ślub humanistyczny nie ma konsekwencji prawnych. Oznacza to, że aby formalnie zostać mężem i żoną konieczne będzie zawarcie ślubu w USC czy w kościele np. rano, przed właściwą ceremonią. O czym musicie pamiętać, organizując ślub plenerowy? Pogoda w Polsce bywa trudna do przewidzenia, dlatego zadbajcie o plan awaryjny. Idealnie, jeśli w pobliżu będzie zadaszone miejsce, do którego można przenieść imprezę w przypadku deszczu. Przygotujcie się również na nocny spadek temperatury czy wiatr. Na rynku działają firmy specjalizujące się w wynajmie namiotów na różne okazje. Możecie wynająć namiot weselny odporny niemalże na każdą pogodę. Stabilny, bezpieczny i wyposażony w oświetlenie i podłogę. Dodatkowo można wyposażyć go w nagrzewnice a w przypadku wyjątkowo niesprzyjającej aury, zamknąć boki. Jeśli wesele w plenerze organizujecie przy lokalu lub w ogrodach lokalu, Wasze zadanie jest ułatwione. Takie kwestie jak dostęp do toalety dla gości czy możliwość wypożyczenia mebli oraz zastawy jest wtedy łatwiejsza do zorganizowania. Formalności za Wami, co dalej? Udało Wam się dopełnić wszelkich formalności, macie zgodę na ślub plenerowy, znaleźliście miejsce marzeń i zadbaliście o logistykę całego przedsięwzięcia. Czy to wystarczy, aby Wasz film ślubny przypominał produkcję rodem z Hollywood? A czy najlepsze wyposażenie kuchni wystarczy do upieczenia ślubnego tortu? Oczywiście nie, ale to dobry początek. To czy Wasz film ślubny będzie wyjątkowy, w dużym stopniu zależy od umiejętności ekipy filmowej. Jeśli marzycie o filmie ślubnym w kinowym stylu, szukajcie filmowców, którzy mają doświadczenie w tworzeniu takich produkcji. Jak szukać ekipy filmowej? Od określenia czego szukacie. Zastanówcie się jaka estetyka filmu ślubnego Was interesuje. Szukajcie ekipy filmowej, która porusza się w tej estetyce.

Jak znaleźć odpowiednich filmowców?

- przeglądajcie portfolio,
- pytajcie znajomych, sprawdzajcie opinie, osiągnięcia,
- jeśli jakaś ekipa wpadnie Wam w oko, nie bójcie się z nią skontaktować, aby sprawdzić, czy Wam odpowiada.
Pamiętajcie też o tym, że wybór miejsca na wesele ma znaczenie dla samej imprezy, jednak aby nagrać film ślubny w kinowym stylu, ważne jest nie tyle miejsce ile umiejętności ekipy filmowej. Znaleźliście ekipę filmową i co dalej. Gdy wybierzecie ekipę filmową, dokładnie określcie, na jakim efekcie Wam zależy. Ustalacie z ekipą filmową, jak możecie go osiągnąć. Film ślubny w filmowym stylu może tak naprawdę oznaczać różne rzeczy, bo jak sami widzicie filmów, ze scenami ślubów jest  sporo. I każdy opowiada inną historię. Dajcie się poznać filmowcom. Opowiadajcie o sobie, o tym, co lubicie i czym się zajmujecie. Pozwólcie im poznać swoje pomysły i pragnienia. Dzięki temu uda im się uzyskać mocniejszy i bardziej intymny przekaz. A wy, poznając ludzi zza kamery, oswoicie się z tą niecodzienną sytuacją, jaką jest udział w filmie. Film ślubny to doskonała pamiątka. Pozwala zachować nie tylko pamięć o wydarzeniu, lecz również emocje, które towarzyszyły temu okresowi. Ślub w plenerze daje możliwość na uchwycenie wyjątkowych kadrów. Jeśli jednak wolicie tradycyjny ślub i wesele w sali weselnej, nic straconego. W dogodnym dla Was terminie nagrajcie z filmowcami materiał w plenerze. Takie zdjęcia urozmaicą Wasz film ślubny. Warto je zrobić nawet wtedy, gdy impreza odbywała się na świeżym powietrzu.
A Wy, jaki ślub planujecie? Plenerowy czy tradycyjny?

Nie możemy się doczekać
by Was poznać!

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Używamy plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny. Korzystając z tej strony, zgadzasz się z naszą Polityką plików cookie.